Дистанційне навчання, зарубіжна література 6 клас



   Доброго дня 6  клас! Починаємо працювати дистанційно.
Із сьогоднішнього дня ви маєте можливість ознайомлюватися з навчальним матеріалом на моєму блозі. Прохання виконані завдання присилати на електронну адресу shevkosve@gmail.com або в групу на Viber не пізніше вказаної в дужках дати. Бажаю успіхів!

 Завдання на 13 квітня 2020 року.

Тема: Астрід Ліндгрен. «Міо, мій Міо». Основні відомості про життя і творчість письменниці, моральна цінність у творах Ліндгрен.
Мета: зацікавити учнів творчістю шведської письменниці, осягнути
            своєрідність та фантастичний зміст казок; розвивати навички
            виразного читання, аналізу художнього твору, уміння висловлювати
            власні думки про героїв; виховувати любов до книги.

 Біографія письменниці
Відомий російський письменник Корній Чуковський говорив: «Мета казкарів – виховувати в людині людяність – цю чудову здатність турбуватися чужим нещастям, радіти радощами іншого, переживати чиюсь долю, як свою…» Ці слова відповідають характеристиці Астрід Анни Емілії Ліндгрен.
         А́стрід А́нна Емі́лія Лі́ндгрен (швед. Astrid Anna Emilia Lindgren, дівоче прізвище Ерікссон, швед. Ericsson; * 14 листопада 1907, Віммербю, Швеція —  28 січня 2002, Стокгольм, Швеція) — шведська дитяча письменниця, чиї книги перекладені більш ніж 85 мовами та видані більше ніж у 100 країнах. На сьогодні вона найбільш відома своїми творами «Карлсон, який живе на даху» та «Пеппі Довгапанчоха». Астрід Ерікссон народилася 14 листопада 1907 року в південній Швеції, в невеличкому містечку Віммербю провінції Смоланд, у фермерській родині. Вона стала другою дитиною Самуеля Августа Ерікссона і його дружини Ганни. Її батько займався сільськими справами на арендованій ділянці в Нессі, на самій околиці містечка. В Астрід був старший брат Гуннар (1906–1974) та дві сестри — Стіна (1911–2002) й Інгегерд (1916–1997). Пізніше брат Астрід став членом шведського парламенту.

         Як написала сама Ліндгрен в автобіографічному збірнику «Мої вигадки» (1971), вона росла у вік «коней та кабріолета». Основним засобом пересування для сім'ї був кінний екіпаж, темп життя був повільнішим, розваги — простіші, а стосунки з навколишньою природою тіснішими. Такі обставини сприяли розвитку у письменниці любові до природи — цим почуттям проникнута вся творчість Ліндгрен, від ексцентричних історій про доньку капітана Пеппі Довгапанчоха до повісті про Ронні, доньку розбійника. Сама письменниця завжди називала своє дитинство щасливим (в ньому було багато ігор і пригод) і вказувала на те, що саме воно служило джерелом натхнення для її творчості. Батьки Астрід не тільки відчували глибоку прив'язаність один до одного та до дітей, а й не соромилися виявляти її, що було великою рідкістю у той час. Про особливі відносини в сім'ї письменниця з великою симпатією і ніжністю розказала в єдиній своїй книзі, не зверненій до дітей, — «Самуель Август із Севедсторпа і Ганна з Гюльта» (1975).Астрід Ліндгрен мала веселу вдачу, багату уяву, хист до жартів і до цікавих оповідей, — усі ці риси вона успадкувала від батька. Жарти, казки, історії, які вона чула від батька чи від друзів, лягли потім в основу її власних творів. А любов до книг і читання, як вона зізналася згодом, виникла на кухні у Крістін, з якою вона дружила. Саме Крістін прилучила Астрід до дивовижного хвилюючого світу, в який можна було потрапляти, читаючи казки. Вразлива Астрід була приголомшена цим відкриттям, а пізніше і сама опанувала магію слова. Вдома її розповіді любили слухати не тільки брат і сестри, а й сусідські діти, з якими вона завше приятелювала. Не були до них байдужі й дорослі. Її здібності стали очевидними вже в початковій школі, де Астрід називали «віммербюнською Сельмою Лагерльоф», чого, на власну думку, вона не заслуговувала.А багато пізніше, коли Астрід Ліндгрен одружилася і стала матір'ю, вона вигадувала різні цікаві історії для своїх дітей. 1941 року вона записала повість, яку розповідала своїй доньці, коли та хворіла, а через три роки подала її до одного з найбільших шведських видавництв. Там повість відхилили. Того ж року інше видавництво оголосило конкурс на найкращу книжку для дітей. Астрід Ліндгрен написала повість «У Бріт-Марі легшає на серці», подала рукопис на той конкурс, і він отримав другу премію. Так у шведській літературі з'явилося нове ім'я — Астрід Ліндгрен. Через рік те саме видавництво знов оголосило конкурс, і Астрід Ліндгрен подала на нього відхилений рукопис. Він отримав першу премію. Це була «Пеппі Довга панчоха». Книжку видали, і вона мала великий успіх — на сьогодні її перекладено понад шістдесятьма мовами світу, серед них і українською.


         Астрід Ліндгрен створила за своє життя понад сорок повістей і стільки ж так званих «Книжок-малюнків», де тексту менше, ніж ілюстрацій, — ці книжки призначені для найменших читачів. Твори її можна поділити на дві групи. Одна — повісті з казковим сюжетом або такі, де дія відбувається у світі, створеному уявою їхніх героїв, як та ж «Пеппі Довга панчоха», чи «Малий і Карлсон, що живе на даху», чи «Міо, мій Міо», чи «Брати Лев'яче Серце». Друга — реалістичні твори, такі як «Расмус-волоцюга» або три повісті про Калле Блюмквіста. Це пригодницькі твори. їхні герої — звичайні діти з малого містечка, веселі, дотепні, винахідливі, часом здатні на нерозважні вчинки, але й спроможні стати в обороні справедливості проти підступів і навіть злочинів. Астрід Ліндгрен була не просто відомою письменницею, а й дуже шанованою людиною. Важливою персоною, людиною, відомою всій країні, вона стала завдяки численним виступам по радіо й телебаченню. Тисячі шведських дітей виросли, слухаючи по радіо книги Астрід Ліндгрен в авторському виконанні. Її голос, її обличчя, її погляди, її почуття гумору були знайомі більшості шведів ще з 50-60-х років, коли вона вела на радіо й телебаченні різноманітні вікторини й розмовні програми. До того ж Астрід Ліндгрен завоювала публіку своїми виступами на захист такого типово шведського явища, як любов до природи й захоплення її красою. Властиві їй прагнення до рівноправності й турботливе ставлення до людей допомагали письменниці долати бар'єри, що поставали у зв'язку з її високим становищем у суспільстві. Вона з усіма спілкувалася однаково сердечно та з повагою — чи то був шведський прем'єр-міністр, глава іноземної держави чи один з її читачів-дітей. Іншими словами, Астрід Ліндгрен жила згідно зі своїми переконаннями, завдяки чому стала предметом захоплення й поваги, як у Швеції, так і поза її межами. У 1958 році Астрід Ліндгрен нагородили медаллю Ганса Крістіана Андерсена, яку називають Нобелівською премією в дитячій літературі. Крім нагород, які присуджуються суто дитячим письменникам, Ліндгрен отримала і ряд премій для «дорослих» авторів, зокрема, засновану Данською академією медаль Карен Бліксен, російську медаль імені Льва Толстого, чилійську премію Габріели Містраль і шведську премію Сельми Лагерльоф. У 1969 році письменниця отримала Шведську державну премію з літератури. Її благодійницька робота була відзначена Премією миру німецької книготоргівлі за 1978 рік і медаллю Альберта Швейцера за 1989 рік (присуджується американським Інститутом покращення життя тварин). Астрід є також лауреатом Ордену усмішки. 2002 року урядом Швеції, у пам'ять та на честь видатної дитячої письменниці, було засновано премію імені Астрід Ліндгрен.

2.      Робота над казкою Астрід Ліндгрен «Міо, мій Міо».
Виразно прочитайте окремі розділи твору.                                                                 

3.      Закріплення знань, умінь та навичок.
         Асоціативний вибірковий диктант. Виберіть ті слова, які асоціюються у вас із образом Міо.
         Дивний, освічений, спокійний, добрий, відповідальний, вразливий, забіяка, пихатий, сміливий, незвичайний, чемний.
Використовуючи дані слова, скласти усну характеристику образу Міо.

4.      Робота над таблицею: «Реальне та фантастичне у творі»
                      Реальне
                   Фантастичне
Міо був вихованцем тітки Едлі та дядька Сікстена
Потрапив у Країну Далеку
Мав друга Бенка
Зачаровані птахи
Дружні сімейні стосунки у родині Бенка
Лицар Като
Погане ставлення тітки Едлі й дядька Сікстена до Буссе
Подвиги Міо



Дом. завдання: Написати   міні  - диспут «Що означає бути справжнім лицарем і чи потрібно це в сучасному житті?»

(Виконати до 15. 04. 20)

Завдання на 15 квітня 2020 року

Перемога добра над злом у повісті А. Ліндгрен «Міо, мій Міо». Образи головних героїв повісті.

Мета: формувати вміння характеризувати головних героїв повісті,формувати цілісне мислення учнів; розвивати навички порівняльного аналізу різних видів мистецтва, творчі здібності школярів; утверджувати моральні цінності добра і світової гармонії.

1.Перегляньте презентацію

Образи головних героїв


2. Дайте відповіді на запитання.

1. Чому Міо жив не з батьками?

2. Як Міо жилося у тітки Едлі та дядька Сікстена.

3   Як Міо потрапив до Країни Далекої?

4   Якими рисами були наділені батько Міо, Юм-Юм.

5   Що було сказано у пророцтві про призначення Міо?


Як відомо, літературні твори не тільки розповідають про життя люде|І, нові країни, дивовижні подорожі, а й розкривають різні погляди на життя. Читаючи художній твір, кожен із нас отримує можливість над чимось замислитись, зробити певні висновки, чогось навчитися. Про що ж спонукає нас подумати повість А. Ліндґрен. «Міо, мій Міо»?

Провідною темою повісті «Міо, мій Міо» є тема родини. Хлопчик-сирота Буссе відчував себе зайвим у прийомній сім'ї, страждав від байдужості тітки й дядька, йому бракувало батьківської любові. У Країні' Далекій Буссе знайшов те, про що мріяв,— люблячого і турботливого тата, який поводив себе із сином саме так, як завжди хотілося хлопчику. На прикладі прийомної та справжньої родини Міо А. Ліндґрен у яскравому контрасті показала, якими не мають бути і якими мають бути стосунки батьків і дітей.

1. Чому, на вашу думку, тітку Едлю та дядька Сікстена не можна назвати хорошими прийомними батьками?
2. Сформулюйте уявлення Міо про ідеальні стосунки батька й сина.
3. На кого був схожий батько-король Міо?
4. Чому, на вашу думку, батько Міо, всі члени родини садівника були наділені саме тими якостями, які подобалися Буссе в його стокгольмських знайомих (родина Бенкс, тітка Лундін)?

 Проблемні запитання

1. Чи вірите ви в те, що Міо насправді потрапив до казкової країни? Аргументуйте.свою відповідь.
2. Куди, насправді міг подітися Буссе, якого розшукували у Стокгольмі як зниклого?
3. Як ви думаєте, про що завжди мають пам'ятати дорослі щодо
свого ставлення до дітей? (Дорослі не мають права забувати про те, що діти потребують любові, уваги, піклування, ласки
і ніжності. А ще з ними необхідно спілкуватися. Тоді діти  не почуватимуться самотньо.)

Рольова гра

Уявіть себе на місці Міо, коли він дізнався про страшного лицаря Като і своє призначення. Розкажіть про ваші емоції в цей момент. Поясніть, чому Ііи нсо ж таки вирішили їхати до Країни Чужинецької на битву з ІСнто.

Проблемне запитання

Як ви думаєте, чому, на задумкою А. Ліндґрен, Міо, навіть потрапивши до казкової країни, змушений був подолати тяжкі випробування, перш ніж остаточно возз'єднатися з батьком і знайти сімейний затишок?

Бесіда

1. Які мрії Буссе здійснилися, коли він потрапив до Країни Далекої?

2. Про що свідчить рішучість  Міо, незважаючи на страх і невпевненість, вирушити на бій з лихим Като?

3. Чого навчився Міо під час походу проти лицаря Като?

4. Хто і як допомагав пішому героєві у його поході проти Като?

5. Які уроки винесли ви для себе з повісті «Міо, мій Міо»?

Домашнє завдання учням

1. Проаналізуйте, як у повісті розкривається тема взаємодопомоги. Наведіть відповідні приклади з тексту.

2. Розкажіть історію дівчинки-пташки Мілімані. Поясніть, як її вдалося оживити.

3. Наведіть приклади з тексту, які ілюструють, як Міо, долав страх і невпевненість у своїх силах під час походу проти Като.

( Виконати до 22.04.20)

Завдання на 22 квітня 2020 року

Крістіна Нестлінгер  – австрійська  дитяча письменниця, художник-ілюстратор, автор повісті-казки «Конрад, або Дитина з бляшанки»

Мета: розширити знання учнів про сучасну літературу; ознайомити із
 життям і творчістю Крістіни Нестлінгер – австрійською дитячою письменницею; розвивати навички роботи над художнім  твором, мовлення, мислення;  виховувати інтерес до вивчення сучасної літератури.


1.Мабуть, не помилюся, коли скажу, що для дітей писати важче, ніж для дорослих. Чому? Бо вони більш вимогливі, чистіші душею, відчувають найменшу фальш. Для них слід розповідати веселі й правдиві історії, захоплюючі й ненав’язливо повчальні, оскільки діти страшенно  не люблять нотацій.
Саме такі твори і писала Крістіна Нестлінгер – австрійська письменниця.    Її перу належать і вірші, і оповідання для найменших, детективи, фантастичні повісті і  літературні казки . Герої  книг письменниці – звичайні сучасні діти. Вони живуть нормальним життям з радощами і негараздами,  часто помиляються, шукають виходу, а іноді вони – товсті і противні, нахабні і
боязкі.

2. Перегляньте біографію письменниці.



3. Самостійна робота: заповнити анкету письменниці
Кристина Нестлінгер

Дата народження

Місце народження

Національність

Громадянство

Мова творів

Рід діяльності

Напрямок

4.Після закінчення Віденської Академії мистецтв Кристина Нестлінгер займалася графікою та ілюструвала книжки для дорослих. Потім графіку довелося відкласти: треба було дбати про маленьких дочок Крістіану і Бар бару.
Кристина стала малювати для них серію картинок про Фредеріку, неслухняну дівчину з червоними, як сік малини, волоссям і вигадувати про неї забавні історії. Коли доньки підросли, на кухні поставили друкарську машинку: Кристина хотіла записати все, що вигадує. Так в 1970 році виникла книга «Рудоволоса Фредеріка». Нестлінгер принесла її у видавництво разом з ілюстраціями. Книгу відразу опублікували. За неї вона відразу отримала приз Фрідріха Бедекера. Так Кристина Нестлінгер стала дитячою письменницею.
Кристина Нестлінгер дуже любить дітей. ЇЇ твори присвячені таким же звичайним дітлахам як і ви. У її книгах поруч з дітьми і дорослі – батьки, вчителі, сусіди. Вона завжди намагається знайти пояснення поведінки та вчинків своїх малих шибеників-героїв. У її творах діти й дорослі можуть завжди порозумітися, знайти спільну мову і стати справжніми друзями. Тому основним лозунгом творчості письменниці є її власний вислів: «Діти – люди, як всі!».
 За сорок років своєї літературної діяльності написала понад 40 книг для дітей. Серед них найбільшою популярністю в підлітків користується повість-казка «Конрад, або Дитина з бляшанки», де письменниця намагається пояснити мотиви деяких вчинків дорослих, що дає змогу , вам, дітям краще розуміти батьків і сприймати їх такими, якими вони є. А ще допомогти нам зрозуміти, чи легко бути ідеальною дитиною?

5. Повторення теорії літератури: казка,  повість
Повість — епічний прозовий твір, який характеризується однолінійним
сюжетом, а за широтою охоплення життєвих явищ і глибиною їх розкриття
посідає проміжне місце між романом та оповіданням.
Казка — один із основних жанрів народної творчості, , розповідний,
сюжетний художній твір усного походження про вигадані та фантастичні
події.

Домашнє завдання: ознайомитися з текстом  казкової повісті "Конрад, або Дитина з бляшанки"
за  посиланням

Конрад, або Дитина з бляшанки

(Виконати до 27.04.20)

Завдання на 27 квітня 2020року.

Крістіне Нестлінгер «Конрад,або дитина з бляшанки».
Незвичайність образу Конрада,риси його характеру.Конрад і його
становлення у світі.

Мета: ознайомити учнів із творчим здобутком видатної письменниці Крістіне
Нестлінгер; поглибити знання про повість-казку; формувати вміння
аналізувати літературних героїв,опираючись на текст твору; розвивати
навички виразного читання, зв’язного мовлення; сприяти морально-
етичному вихованню учнів.

1. Повторити зміст твору



2. Характеристика головного  героя

 Конрад –штучно створений семирічний хлопчик,який зазнає
неймовірних пригод, перш ніж пристосовується до навколишньої дійсності.
Отже,спробуємо пригадати події із твору,які про це розповідають.

 У кожної дитини є батьки,які привели її на цей світ.Що ви знаєте про
батьків Конрада.
 Конрад – «дитина – унікум», адже в ньому закладена генетична
програма бездоганного хлопчика,про якого мріють кожні батьки. Але чи все
знав і умів Конрад?Чого довелося його начати? Чому?
 Діти,удома ви працювали з текстом,добирали цитати,що стосуються
образу Конрада. Давайте спробуємо розповісти все,що знаємо про цього
героя,спираючись саме на знання тексту.

3.  Письменниця вирішила завершити свій твір так, щоб читач сам мав
можливість придумати подальшу долю Конрада.

4. Скласти асоціативний  кущ, що характеризує Конрада.

Домашнє завдання : Розставити у хронологічній послідовності уривки із тексту.

1.«…Пані Бартолотті й пан Єгон дивилися вслід Конрадові, поки він
підіймався з директоркою школи на третій поверх…»
2.«…Витягши з коробки вовну, пані Бартолотті побачила під нею блискучу
бляшанку…На ній не було ніякої наліпки,тільки блакитний кружечок, такий
завбільшки, як монета на десять шилінгів.»
3.«Конрад ліг, і пані Бартолотті загорнула його в килим. Килима якраз
вистачало на те, щоб тричі сповити хлопця. Потім вони з Кіті підняли
килим…»
4. «Кіті роздерла блакитний конверт, витягла з нього складений учетверо
блакитний аркуш, розгорнула його й почала читати: «Вельмишановна пані
Бартолотті, як виявилося під час перевірки нашого відділу збуту, сталася
прикра помилка. Через неточність у роботі нашого комп’ютера Ви
отримали семирічного хлопця, який Вам зовсім не належить..."

( Виконати до 29.04. 20)

Завдання на 29 квітня

Дивакуватість пані Бартолотті. Гумор твору.

Мета: допомогти  учням усвідомити зміст і головну думку  повісті, зосередити увагу на тому, яку роль у розкритті головної думки відіграв жанр фантастики, розвивати асоціативне та логічне мислення , виховувати кращі людські якості.


1. Назвіть головних героїв твору.

2. Дати характеристику пані Бартолотті.

- Як поводить себе Берта Бартолотті за сніданком? Дорослі зазвичай поводяться так за сніданком?

- Що ми дізнаємося про Берту з Опису ванної кімнати?

- Що ви дізналися про зовнішність Берти? Які епітети вам одразу спали на думку?
- Чим заробляє на життя пані Бартолотті? Як її характеризує професія?

- Чи можна пані Бартолотті назвати практичною?

- Як жителі міста сприймають пані Бартолотті, як вони до неї ставляться? Чому оточуючі вважали Берту дивною?

- Що ми дізнаємося про минуле Берти? Як це пов’язано з її теперішнім? Чому Берта називає себе дитино моя»?

- Чому автор дає Берті саме таке прізвище?

- Який одяг купила Берта для хлопчика? Чому вона вибрала саме такий одяг?

-Що ще купила Берта для хлопчика? Як ці речі розкривають внутрішній світ Берти? Навіщо вон купила ляльку?

- Чому Берта не поцілувала Конрада, коли їй цього захотілося? Як це її характеризує?


3. Словесний портрет Берти Бартолотті.

Пані Бартолотті різко відрізняється від свого оточення: вона носить чудернацький одяг, який почасти не відповідає її віку чи порі року, яскраво фарбується, щоб виокремитися із «сірого» середовища. Вона охоче замовляє речі за різними каталогами, так, що інколи вже й не пам’ятає, що і коли вона замовила. Тому вона не дуже здивувалася, коли одного разу отримала посилку з консервною бляшанкою, в якій був семирічний хлопчик на ім’я Конрад. Одразу полюбивши хлопчика, пані Бартолотті намагається стати йому «справжньою» матір’ю, хоча сама ще не «подорослішала» (почасти поводиться як маленька та й називає себе «дитино моя»). Вона не вміє влаштувати свій побут, дати раду грошам, налагодити власне життя. Та й про дітей вона не вміє дбати, тому й запитує у Конрада, як краще з ним поводитися, чим його годувати… Тільки завдяки своїй відкритості, щирості та відданості пані гідно справляється із обов’язками матері, вона дає «фабричній» дитині саме те, чого їй найбільше не вистачає – материнську любов.


Домашнє завдання: підготуватися до контрольної роботи за розділами "Образ майбутнього в літературі" та "Сучасна література"

(Виконати до 04.05. 20)

Завдання на 4 травня 2020 року

Контрольна робота (тести ) за розділами "Образ майбутнього в літературі" та "Сучасна література"

Мета: перевірити знання дітей з вищезгаданих розділів.

Рівень 1
Події, описані в оповіданні Р.Бредбері «Усмішка», відбуваються:

   а) 2047 року;
    б) 2051 року;
    в) 2061 року;
    г) 2060 року.

Люди (за оповіданням Р.Бредбері «Усмішка») зібралися вранці на майдані, щоб…

    а) випити  кави;
    б) закупити продукти;
    в) плюнути в картину;
    г) відвідати виставку.

Лерой Кліві, головний герой оповідання Р.Шеклі «Запах думки», був космічним…

    а) перевізником;
    б) дослідником;
    в) поштарем;
    г) ученим.

Найстрашнішою для Кліві, героя оповідання Р.Шеклі «Запах думки»,  була зустріч з:

    а) пантерою;
    б) білкою;
    в) стервятником;
    г) вовками.

Міо, герой твору А.Ліндгрен «Міо, мій Міо», жив зі своїми прийомними батьками в…

    а) Гальмстаді;
    б) Карлстаді;
    в) Стокгольмі;
    г)  Віммербю.

Като (за твором А. Ліндгрен «Міо, мій Міо»), вирішив покарати Міо і Юм-Юма, заморивши їх:

    а) голодом;
    б) спрагою;
    в) страхом;
    г) холодом.

Всього 3 бали

Рівень 2

Назвіть автора, назву твору та героя, якому належать слова:
«Ну що ж, кому спаде на думку відкусити гілку куща? Ти, може, вважала мене чимось іншим, але насправді я всього лише кущ».
Які свята, що йому випали за останні роки, пригадав Том, герой оповідання Р. Бредбері «Усмішка»?
Які Землі входили до країни Далекої?

 Всього 3 бали

Рівень 3
Продовжте речення.
Наукова фантастика – це…
Складіть анкету-характеристику Кліві з твору Р.Шеклі «Запах думки».
Всього 3 бали

Рівень 4
Напишіть твір-роздум на одну із тем:
Яка людина, за думкою Бредбері, здатна змінити цивілізацію?
Над якими проблемами заставляє нас задуматися казка-повість
А. Ліндгрен «Міо, мій Міо?
Всього 3 бали

(Виконати до 06.05.20)

Завдання на 6 травня 2020року

Ерік-Еманюель Шмітт «Оскар і Рожева пані»

Мета уроку: Ознайомити учнів із творчістю французького письменника
Еріка Шмітта;звернути увагу на творчу манеру письменника;розвивати
усне мовлення,логічне мислення,вміння висловлювати власну
думку;виховувати моральні цінності,позитивні риси характеру.

1.Дослідження життєвого шляху Еріка Шмітта.

Е.Шмітт привідкриває таємниці творчого ремесла, «оголює» свою
письменницьку душу та розповідає про те, що для нього є важливим.
«Книжки існують для того, щоб краще жити. Література – це мудрість,
мистецтво, яке робить нас більш толерантними, розумними і дозволяє
нам жити краще».
«Є два види письменників: письменники, які пишуть про себе і які
пишуть про інших. В своїх творах я не ставлю собі за ціль відкрити себе.
Я хочу відкрити інших, нас. Письменництво – це подорож у часі, у віці.
Адже я часто пишу про персонажів не свого віку чи статі. Для мене
література – це пристрасть відкривати нас».
«Коли ми пишемо – це дає нам змогу вийти поза себе, прийняти бачення
інших, побачити персонажа, який любить не так як ми, відчуває посвоєму. Це спосіб покинути власну оболонку, аби відкрити світ довкола
нас. Мистецтво і література допомагають нам з того вийти, чи є ми
читачем, чи письменником. Література – це смак інших».
«Оскар і Рожева пані» -- твір автобіографічний. Мій батько працював у
дитячій лікарні. Він лікував дітей, які мали церебральний параліч, погано
чули. Часто в суботу, після обіду тато приводив мене до лікарні. Серед
тих дітей було багато моїх друзів. Це перша біографічна частина.
Друга, це те, що якось я сильно захворів. Після одужання я міг вийти з
лікарні і тоді усвідомив, що ті люди, які були зі мною в клініці
залишались. Я вважав, що це нечесно, що вони там зостались. Треба мати
величезну хоробрість, аби продовжувати жити з хворобою».
Третя причина, з якої я написав цю книгу, це те, що ми часто маємо
можливість супроводжувати своїх близьких у хворобі, у смерті.
Важливим моментом, аби допомогти комусь жити є уява і людськість. У
«Оскарі» це рожева пані, яка наче в казках Шехиризади завжди знаходить
влучну історію і вона допоможе йому жити. В той час, коли медицина
вже безсила людськість може допомогти. Цей твір є гімном любові і
людяності».
«Сенс життя – для мене є жити. Сенсом є додавати життя життю, щось
вносити особисте до життя Землі. Хтось це робить народжуючи дітей,
хтось даючи любов іншим, хтось створюючи твори. Для мене це є життя,
яке створює життя і яке б воно не було, для мене немає вищого чи вищого
життя. Сенс життя – зробити життя більш красивим, більш насиченим,
більш інтенсивним».

2. Переглянути експрес-урок.



3. Знайомство з твором.




Домашнє завдання.

Написати міні-твір “Які уроки життя я взяв(-ла) з прочитаного твору"

(Виконати до 13.05.20)

Завдання на 13 травня 2020 року.

Ерік-Еманюель Шмітт «Оскар і Рожева пані»

Мета уроку: Ознайомити учнів із творчістю французького письменника
Еріка Шмітта;звернути увагу на творчу манеру письменника;розвивати
усне мовлення,логічне мислення,вміння висловлювати власну
думку;виховувати моральні цінності,позитивні риси характеру.


1 .Робота над текстом твору «Оскар і Рожева пані».
- Бесіда за епіграфом уроку.
-Як ви розумієте ці слова?
-Для яких людей вони можуть стати гаслом життя?
(Насамперед для людей-песимістів,людей,які втратили віру в життя)
Асоціативний кущ.
-Які людські цінності найважливіші?
(Життя,здоров’я,любов,віра,надія…)
-Який період в житті людини є найпрекраснішим?
-Які асоціації у вас викликає слово дитинство?
(Радість,безтурботність,щастя,мрія)
-Чи стикались ви з випробуванням,терпінням у ранньому віці?Якщо
так,то з яким,і які почуття воно викликало у вас?
(Сум,переживання,розпач,страждання за близьку людину,безнадія…)
Робота над характеристикою образу Оскара.
-Хто головний герой твору?
-Яким було дитинство Оскара?
-Чи можемо ми сказати,що життя Оскара було
радісним,щасливим,безтурботним?
-Що його гнітило?(Важка хвороба—лейкемія)
-Чи було комфортно Оскару в лікарні?
Робота за текстом твору.
Лікарня — суперсимпатичне місце, де повно дорослих у гарному настрої,
які голосно розмовляють, багато іграшок і рожевих пань, які хочуть
гратися з дітьми, а також друзів, які завжди готові прийти на допомогу.
Лікарня — це рай, якщо ти належиш до хворих, які радують.
Я ж більше не радую. Відколи мені зробили пересадку кісткового мозку, я
добре відчуваю, що більше не радую. Коли лікар Дюссельдорф оглядає
мене вранці, моє серце завмирає — я його засмучую. Він мовчки дивиться
на мене так, ніби я припустився якоїсь помилки. Хоча я доклав зусиль в
усьому, що стосувалося операції: був слухняним, дозволив усипити себе,
терпів біль і не кричав, приймав усі ліки. Іноді мені хочеться накричати
на нього, сказати, що, можливо, це він, лікар Дюссельдорф, зі своїми
чорними бровами, продув операцію. Та коли я бачу який він нещасний,
образливі слова застряють у мене в горлі. І що більше лікар Дюссельдорф
мовчить, дивлячись на мене поглядом, що просить вибачення, то більше я
почуваюся винним. Я зрозумів, що став кепським хворим, хворим, який
руйнує віру у те, що медицина — це прекрасно.
Слово вчителя.
Проблемне запитання.
В скрутні хвилини свого життя кожен з нас з надією звертається до
Бога.Чому?
Продовжити речення.
Бог—це Мудрість,Сила,Спасіння,Світло,Добро,Радість,Вічність…
Хто розказує Оскару про Бога?З якою метою?
Робота над текстом Євангелія від Матвія «…Прийдіть до Мене, усі
струджені та обтяжені, і Я вас заспокою…!»
-Як ви розумієте ці слова?
-Що змусило Оскара написати листа Богу?(Самотність,розпач,безнадія…)
-Про що писав Оскар у своєму першому листі до Бога?
Лист-сповідь.
«Дорогий Боже,мене звуть Оскар, мені десять років, я підпалив кота,
собаку, будинок (здається, навіть підсмажив червоних рибок), це мій
перший лист до тебе, бо досі мені бракувало часу через навчання.
…Я тобі трохи описав свій стиль життя тут, у лікарні, де на мене тепер
дивляться як на перепону медицині. Хотів би просити відповісти на одне
запитання: я одужаю? Скажи «так» чи «ні». Це ж нескладно. «Так» чи
«ні». Непотрібне закресли.»
Робота з текстом твору.
-Яку відповідь отримав хлопчик?(Зачитати епізод з тексту)
Проблемне завдання.
-Доведіть,що батьки Оскара-це двоє легкодухів,які і Оскара вважають
легкодухим.
-Хто така бабця Ружа,які асоціації викликала у вас після першої зустрічі?
Бабця
Ружа
Добра фея
Справжній
друг
Істинна
християнка
Кечистка
Гуманіст
Оптиміст
Мрійниця
Фантазерка
-Яку роль вона відіграла у житті Оскара?
Рожева пані допомогла хлопчикові жити,завдяки уяві,фантазії,яка
водночас містить у собі смак витівки.
Медицина вже була безсила,але людяність могла його врятувати,себто
допомогти гідно прожити життя до останніх днів.
Робота в групах.
Дослідити,як бабця Ружа змінила життя Оскара на протязі 12 днів.
Проблемне запитання.
Розповісти легенду про дванадцять чародійних днів.
-У моїй країні,Оскаре,існує легенда,яка стверджує,що протягом
дванадцяти останніх днів року ми можемо спрогнозувати погоду на
дванадцять місяців наступного року. Треба спостерігати за кожним
днем,щоб отримати картину місяця в мініатюрі.19 грудня
характеризуватиме січень,20-лютий,і так далі,аж до 31 грудня,яке
передвіщатиме грудень наступного року.
-Справді?
-Так каже легенда. Легенда про дванадцять чародійних днів. Я хочу, щоб
ми з тобою зіграли в неї. Особливо ти. Від сьогодні ти спостерігатимеш за
кожним днем, кажучи собі, що день дорівнює десятьом рокам.
Вирішення проблемного завдання.
-Які етапи життя прожив Оскар за 12 днів?
-Чи пізнав сенс життя Оскар?(« Я був сам один на Землі. Було так рано,
що пташки ще спали, навіть нічна медсестра мадам Дюкрю, напевно,
дрімала, а ти намагався запалити світанок. Було важко,але ти домагався.
Небо світліло. Ти наповнював повітряний простір білими, сірими й
блакитними тонами, проганяв ніч і оживляв світ. Ти не зупинявся. Саме
тут я зрозумів різницю між тобою і нами - ти невтомний хлопець!
Ти той, хто не знає знемоги. Завжди в роботі. І ось вам день! Ось і ніч!
Ось весна! Ось і зима! Ось Пеггі Блу! А ось Оскар! А це Бабця-Ружа!
Скільки в нього снаги!
Я зрозумів, що в тому є ти. Що ти розкриваєш мені свою
таємницю: ЩОДНЯ ДИВИСЬ НА СВІТ ТАК, НІБИ БАЧИШ
ЙОГО ВПЕРШЕ.
Тож я послухався твоєї поради і поринув у це. Вперше.Я споглядав
світло, кольори, дерева, пташок, тварин.Я відчував, як повітря проходить
крізь мої ніздрі і дає змогу дихати. Я чув голоси, які лунали в коридорі, як
під склепінням собору. Я відчував себе живим. Я тремтів від чистої
радості. ЩАСТЯ БУТТЯ. Я був зачудований.
Дякую, Господи, що ти зробив це для мене. У мене було враження, що
ти взяв мене за руку і повів у серце таїни, щоб її споглядати. Дякую.»)


Домашнє завдання.
Продовжте речення Повість «Оскар і Рожева пані» викликала в мене…

(Виконати до 18.05.20)

Завдання на 18 травня 2020року.

Урок розвитку зв'язного мовлення. Відгук на прочитану книгу.

Мета: вчити учнів писати відгук на прочитану книгу.


   1.    ЯК ПИСАТИ ВІДГУК НА ХУДОЖНЮ КНИГУ

Уважно прочитай книгу, обміркуй її зміст і напиши відгук.

Відгук на художню книгу пишеться за таким приблизним планом:

- Назва та автор книги, про яку ти будеш писати відгук.

- Про що говориться у книзі?

- Хто головні герої?

- Чи сподобалися тобі їхні характери, вчинки. Чому?

- Які питання виникли у тебе під час читання?

- Чи сподобалася тобі ця книга? Чому?

- Чи радиш ти прочитати цю книгу іншим читачам?

- Які враження викликала у тебе книга?


2. Приклад відгуку.

Відгук на прочитану книгу Льюїса Керрола

«Аліса в країні чудес»

Мені дуже подобається книга Л. Керрола «Аліса в країні чудес». Вона дуже цікава й красива, з яскравими кольоровими картинками. Більш за все мені в цій книзі подобається те, що вона надзвичайно фантастична. Мабуть, автор цієї книги дуже любив фантастику, йому подобалося описувати фантастичні історії та події.

Коли я читала цю книгу, я уявляла себе на місці тієї дівчинки, і всі події відбувалися зі мною, а не з нею.

Я вважаю, що ця книга - найфантастичніша, найцікавіша, і, взагалі, просто найкраща. Я вже давно прочитала цю книгу, але у мене ще й досі залишилось дуже багато вражень і хороших спогадів. До сьогодні я пам'ятаю цю красиву рудоволосу дівчину, зайця, що завжди кудись поспішає і дивиться на годинник. Мене ще дуже вразило те, що така дивна подія виявилась всього лише сном. Я б теж хотіла, щоб мені наснився цей цікавий, смішний, фантастичний випадок. Я раджу всім прочитати цей твір, і якщо ви не вірите моєму слову, я сподіваюсь, що колись все ж таки ви зрозумієте світ фантазій і пригод.

Мені здається, якщо б не було цієї книги, мій словниковий запас і моє мовлення ніколи б не збагатились. Зараз я пишу відгук і знову згадую мишу Соню, яку так прозвали тому, що вона завжди засинала. Алісу і всіх її друзів.

Мені дуже сильно сподобалась ця книга!     

3. Написати відгук на улюблену прочитану книгу.

(Виконати до 20. 05. 20)

Завдання на 20 травня 2020 року

Обговорення списку рекомендованої літератури на 7 клас

Мета: ознайомити учнів зі списком літератури, рекомендованої для читання влітку.

Список творів зі світової літератури для 7 класу



«Ілля Муромець і Соловей-Розбійник»;
«Як Робін Гуд став розбійником» або «Поєдинок Робіна Гуда з Гаєм Гізборном» (1 за вибором учителя);
«Король Лір і його дочки»;
Фрідріх Шиллер. «Рукавичка»;
Роберт Луїс Стівенсон. «Вересковий мед»;
Адам Міцкевич. «Світязь»;
Вальтер Скотт. «Айвенго»;
Василь Биков. «Альпійська балада»;
Джеймс Олдрідж. «Останній дюйм»;
Шолом-Алейхем. «Пісня над піснями» або Олександр Грін «Пурпурові вітрила» (1 за вибором учителя);
Едгар По. «Золотий жук»;
Артур Конан Дойль. «Пістрява стрічка», «Спілка рудих»;
О’Генрі. «Останній листок», «Дари волхвів»;
Герберт Уелс. «Чарівна крамниця»
Рюноске Акутаґава. «Павутинка»;
Айзек Азімов. «Фах»;
Діана Джонс. «Мандрівний замок Хаула»;

Корнелія Функе. «Чорнильне серце».

Підібрати 1-2 твори сучасних зарубіжних авторів.

(Виконати до 25.05.20)

Завдання на 25 травня 2020 року

Узагальнення й систематизація навчального матеріалу.

Мета: повторити й систематизувати вивчений учнями упродовж року навчальний матеріал, спонукати  до активного читання, засвоєння моральних уроків і духовного досвіду попередніх поколінь; розвивати в учнів навички ідейно-художнього аналізу прочитаних творів, визначення їх сюжетно-композиційних особливостей, жанрової своєрідності, вміння зіставляти й порівнювати оригінали й переклади;       прищеплювати учням кращі людські якості, любов до книги.

1. Ознайомтеся з висловами про мудрість.

Вам не вдасться ніколи створити мудреців, якщо ви будете вбивати в дітях пустунів. (Жан Жак Руссо)
Мудрий той, хто знає не багато, а потрібне. (Есхіл)
Мудрість є точка зустрічі сумніву та впевненості. (Сухоруков Леонід Семенович)
Мудрість людей вимірюється не їх досвідом, а здатністю його здобувати. (Бернард Шоу)
Справжня мудрість не хилить голови. (Станіслав Єжи Лец)
Хто мудрий, той і добрий. (Сократ)
Хто ніколи не здійснював безрозсудності, той не так мудрий, як йому здається. (Франсуа де Ларошфуко)
Цей ознака, за якою можна дізнатися істинного мудреця — терпіння. (Генрік Ібсен)
Рідко мудрість шукає книгу, книга швидше до мудрості схильна. (Сергій Губерначук)

2. За поданими ключовими словами або словосполученнями визначте прізвище письменника та його твір.

1.Фантастика, майбутнє, хлопчик, черга, свято, усмішка, світанок .

2.Смугач, Дік Сенд, місіс Уелдон, Геркулес, «Пілігрим», Негору, гіпопотами .
3.Острів, папуга, П’ятниця, «пам’ятник глупоти», календар, тубільці .
4. Річка, берег, ягня, безсилий, голодний, винуватий, ліс.
5.Духи, контора, Скрудж, Марлей, Різдво, Тайні Тім, племінник .
6.Сир, скарби, пірати, «Еспаньйола», сквайр, лікар, «Адмірал Бенбоу» .
7.Географ, лис, астероїд, троянда, пілот, баобаби, зірки .

3. Гра  «Сім біографій – сім письменників»
Завдання: за уривками біографії назвати прізвища письменника.

1.Від народження був горбатим і потворним. Усе життя провів у рабстві. За легендою був скинутий зі скелі жерцями.
2.Він започаткував серію книг «незвичайні подорожі». Угода була укладена на 20 років. Навіть після втрати зору не полишав писати за допомогою спеціального пристрою. Все життя він вів зошити, де записував нові відкриття в науці».
3.Жив у бідній родині. Улюблене свято – Різдво. Навіть оповідання свої так і назвав «Різдвяні».
4.Майстер короткого оповідання. За професією – лікар. З дитинства міг підмічати комічне в людях, згодом про це писав у своїх творах. Один із псевдонімів Антоша Чехонте .
5.Золотошукач, але золота так і не знайшов. Зате знайшов багато типів людських характерів  і образів, які згодом використав при написанні свої творів.
6.Зустрівся з Олександром Селькірком, який згодом стане праобразом головного героя одного із романів. А герой його відомого роману довго залишатиметься самотнім.
7.Відомий, як поет. Так і письменник. Захоплювався пригодами, морем. В одному з романів підліток допоміг дорослим знайти скарб старого пірата.

Гра «Упізнай героя»
1.Як звати героя, що мав на тілі вразливе місце?
2.Ім’я героя, що приніс людям вогонь?
3.Герой, який не злякався неприємного запаху Авгієвих стаєнь?
4.Хто допоміг Зевсу прикувати Прометея до скелі?
5.Ім’я богині кохання у давніх слов’ян
6.Ім’я бога, що народився в квітці лотоса?
7. Хто з героїв Давньої Греції звільнив Прометея?

Гра  «Сім письменників – сім країн світу».
Завдання: назвати країну, де народився письменник.
   
Даніель Дефо                             Франція
Мацуо Басьо                               Англія
Антон Чехов                               Японія
А. Сент-Екзюпері                       Америка
Джек Лондон                              Росія
Жуль Верн                                  Давня Греція
Р. Стівенсон                                Китай

4.Завдання. Розподілити героїв відповідно до твору.
Дік Сенд                                    «Робінзон Крузо»
Маленький принц                     «Острів скарбів»
П’ятниця                                    «Хамелеон»
Джим Гокінс                             «Усмішка»
Очумєлов                                 «П’ятнадцятирічний капітан»
Хлопчик Том                           «Маленький принц»
Скрудж                                     «Різдвяна пісня»

(Виконати до 27. 05. 20)

Завдання на 27 травня 2020 року

Повторення та узагальнення вивченого. Підсумковий урок.


Мета:  підсумувати роботу протягом року, звернути увагу на труднощі, з якими зіткнулися, відзначити позитивні моменти, успіхи в учнівській творчості, в оволодінні теоретичним матеріалом; розвивати критичність і самокритичність мислення, бажання читати художні твори.


Переглянути , систематизувати і повторити  матеріал попередніх уроків.

Комментариев нет:

Отправить комментарий